دکتر ربیعا اسکینی

دکتر ربیعا اسکینی

دکتر ربیعا اسکینی، در سال ۱۳۱۵ (ش) در خرم آباد لرستان به دنیا آمد. دوره ابتدایی را در دبستان فردوسی و دوره متوسطه را در دبیرستان های محمدیه و ملک الشعرای بهار همین شهر، با احراز رتبه شاگرد اولی به پایان رساند. در سال ۱۳۴۴ (ش) وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۸ (ش) لیسانس حقوق گرفت. سپس به فرانسه رفت و در دانشگاه نانتر (پاریس ۱۰)، دوره فوق لیسانس حقوق را با رتبه اول به پایان رساند. سرانجام با ارائه پایان نامه “تعیین و پرداخت ثمن در بیع تجاری بین المللی” موفق به دریافت دکترای حقوق خصوصی شد.

پرفسور امیر ناصر کاتوزیان

پرفسور امیر ناصر کاتوزیان 

امیرناصر کاتوزیان (متولد۱٣١٠ – درگذشت ۱۱ شهریور ۱۳۹۳) از حقوقدانان برجستهٔ ایرانی و نویسندهٔ کتب دانشگاهی در رشتهٔ حقوق مدنی بود. وی از اساتید حقوق دانشگاه تهران بوده‌است.

زندگی‌نامه

امیر ناصر کاتوزیان در سال ۱۳۱۰ خورشیدی در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان اقبال و دوران متوسطه را در دبیرستان علمیه طی کرد. سپس وارد دانشگاه تهران شد و به تحصیل در رشته حقوق پرداخت. در ادامه تحصیلات خود رشته حقوق قضا را انتخاب کرد و در سال ۱۳۳۹ با دفاع از رساله دکتری خود با عنوان «وصیت» به اخذ عنوان دکتری حقوق نایل شد. محمود شهابی خراسانی از اساتید مهم وی در زمینه حقوق است. ناصر کاتوزیان در تدوین پیش نویس اولیه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شرکت داشت. ناصر کاتوزیان پس از انقلاب فرهنگی ۱۱ سال از استادی دانشگاه تهران برکنار شد تا آنکه مجدداً از وی دعوت به عمل آمد.[۱] وی را پدر علم حقوق ایران می‌خوانند.

او تاکنون۵۷ جلد کتاب تألیف کرده‌است، که اکثر آن‌ها کتب آموزشی دانشگاهی هستند.

پرفسور محمود اخوندی

پرفسور محمود اخوندی 

پرفسور “محمود آخوندى” در بيست و سوم اسفندماه سال ۱۳۱۲ در شهرستان اهر ديده به جهان گشود.
وى هنوز پنج ساله نشده بود كه پدرش دارفانى را وداع گفت و مادرش كه زني تحصيلكرده در زمينه علوم دينى بود عهده‌دار تربيت وى شد، البته مادرش سال‌ها بعد و زمانى كه محمودآخوندى ۳۷ سال داشت، در سال ۱۳۴۹ درگذشت.

پس از فوت پدر محمود آخوندى، مادر او كه زنى فداكار و مهربان بود و وضع مالى خوبى داشت عهده‌دار تربيت فرزند شد. درآن روزگار اكثر مردم به ويژه زنان از نعمت سواد و دانش بى‌بهره بودند اما مادر وى تحصيلكرده بود، يعنى آن زمان، علوم دينى را از پدر محمود آخوندى كه از عالمان بنام آن عصر بود آموخته بود.

مادرش قرآن را با صدايى دلنشين مى‌خواند و همين، تأثير بسزايى بر محمود آخوندى داشت، به طورى كه قرائت قرآن را بر هر موسيقى ديگرى ترجيح مى داد.

دکتر ایرج گلدوزیان

دکتر ایرج گلدوزیان     

در سال ۱۳۱۸ خورشيدي در مشهد متولد شد. دوره ابتدايي را در مشهد و دوره متوسطه را در دبيرستان فرخي تهران به پايان رساند. در سفرهايی كه طی دهه ۱۳۴۰ به فرانسه كرد، دوره های يك ساله جرم يابي ، كشف جرايم و جرم شناسي را كه ويژه ضابطين دادگستري بود، در دانشكده حقوق پانتئون و مدرسه عالی مولن فرانسه گذرانيد. در سال ۱۳۴۴ وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شد و در سال ۱۳۴۸ رتبه اول كنكور فوق ليسانس حقوق جزايی گرديد. در سال ۱۳۴۹ به فرانسه رفت و دردانشكده پانتئون دكترای دانشگاهي حقوق جزا را دريافت كرد. وي در سال ۱۳۵۱موفق به دريافت ديپلم تحصيلات عالی حقوق خصوصي (D.E.S.) شد. سپس دكترای تخصصي علوم كيفری را دريافت كرد. دكتر گلدوزيان به مدت دو سال در دادگاه شهرستان كرتيل پاريس به كارآموزی نزد قاضی اجرای مجازاتها پرداخت . در سال ۱۳۵۵ با ارائه پايان نامه (قيوميت جزايی ، به دكترای دولتی حقوق بعد از اخذ (D.E.S.) دست يافت . در همين سال سميناری درباره قيموميت جزايي در ديوان عالي كشروفرانسه برگزار كرد كه از سوی استادان و قضات و صاحبنظران حقوق اين كشور موردتوجه قرار گرفت و متن آن در نشريه علم كيفر و حقوق جزای فرانسه به چاپ رسيد و دردائرة المعارف فرانسه از آن استفاده شد. ترجمه آن نيز در نشريه حقوق تطبيقی دانشكده حقوق به چاپ رسيد.

دکتر محمد جعفر جعفری لنگرودی

دکتر محمد جعفر لنگرودی

دکتر محمد جعفر جعفر لنگرودی، از مفاخر و مشاهیر علم حقوق ایران، در سال ۱۳۰۲ (ش) در لنگرود به دنیا آمد. پدر و مادرش تحصیلات مذهبی و اشتغالات علمی و روحانی داشتند. در آغاز کودکی به فراگیری خوشنویسی، سواد، ادبیات فارسی و ادبیات عربی در محضر پدر بزرگوار خود مشغول شد. دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در لنگرود به پایان رساند و وارد دانشسرای مقدماتی رشت شد. پس از در گذشت پدر، به ادامه تحصیل در مدارس و حوزه های علمیه مذهبی پرداخت و به مشهد مقدس رفت. در این شهر به فراگیری صرف ونحو، فرهنگ و ادبیات عرب، فصاحت و بلاغت در مدرسهً علمیهً دودر چهار گنبد مشهد مشغول شد. پس از مدتی کتاب المیزان در منطق را ترجمه کرد. او از اولین طلابی بود که پس از احیای مجدد حوزه علمیه مشهد به آنجا رفت و به طور همزمان به تحصیل علوم و تدریس دانش خود مشغول بود. در این زمان با چهره هایی مشهور مانند پروفسور عبدالجواد فلاطوری دوستی داشت. پس از تکمیل مقدمات، دروس سطح و خارج خود را نزد آیت الله حاج میرزا هاشم قزوینی آموخت و مورد اعتماد ایشان قرار گرفت، به طوری که اغلب، پاسخ به سوالات طلبه های دیگر را به او (آقای لنگرودی) ارجاع می کرد.